RC0603F103CS
Mfr.Part #
RC0603F103CS
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Package/Case
Datasheet
RC0603F103CS
Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/20W 0201
Manufacturer :
Samsung Electro-Mechanics
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Power (Watts) :
0.05W, 1/20W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
10 kOhms
Supplier Device Package :
0201
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Tolerance :
±1%